Дмитро Тимчук: Про пенсії військовослужбовцям

Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний опір»
Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний опір»

Кабмін розглядає варіанти підвищення пенсій українцям у 2017 році, проте військовослужбовці «випали» зі сфери уваги уряду.


Тим часом, як відомо, з початку 2016 року грошове утримання військовослужбовців збільшилося в рази. При цьому із запланованим збільшенням бюджету Міноборони України в наступному році (згідно з проектом держбюджету на нинішній момент – з 55,6 млрд. грн. у цьому році до 64 млрд. грн. в 2017 році, хоча і цю цифру пропонують збільшити), планується і далі збільшувати зарплати військовим, що абсолютно правильно.


Однак зростання зарплат військовослужбовців відбувається за рахунок не збільшення «ядра» – окладів за звання і посаду (до чого прив’язані розрахунки військових пенсій), а за рахунок різних «доплат» в структурі грошового утримання. У підсумку, у нас на сьогодні «премії» в структурі зарплати військового значно перевищують «ядро», що виглядає дивно. Будь-які спроби Комітету ВР з питань нацбезпеки і оборони обговорити підвищення окладів, а не «доплат» (а це, до речі, повністю збігається з позицією Міноборони), блокується аргументом, що Мінфін навіть теоретично не розглядає таку можливість, адже тоді доведеться перераховувати і збільшувати пенсії всім військовим пенсіонерам. В результаті грошове утримання військовослужбовців зростає, а військові пенсії залишаються на «довоєнному» рівні.


Позиція Мінфіну зрозуміла – у держави немає грошей. Але давайте згадаємо і те, що пенсія – це питання соціального захисту і мотивації військовослужбовців. Причому мотивації для найдосвідченіших професіоналів. Оскільки контрактник у перші роки служби ще занадто молодий, щоби думати про пенсію, і його приваблює нинішній високий рівень зарплати. Але чим більше він служить (і, відповідно, набирається досвіду і професіоналізму), тим більше він замислюється і про те, чим годуватиме сім’ю по закінченню військової служби. На сьогодні варіант один – звільнятися і шукати місце роботи, яке гарантувало б йому велику пенсію.


Таким чином, не підвищуючи пенсії військовим, неможливо створити потрібний «соціальний щит», який би мотивував до військової служби і вселяв би у військовослужбовців впевненість в завтрашньому дні.


P.S. Передбачаючи можливі звинувачення в особистій зацікавленості, повідомляю: як військовий пенсіонер і одночасно народний депутат, я позбавлений військової пенсії з весни 2015 року – за відповідний законопроект сам же і голосував.


Джерело: Дмитрий Тымчук

#Військові, #Міноборони, #Мінфін, #Пенсія
Анна Захарова
Інформаційний Акцент http://www.akcent.org.ua/dmy-tro-ty-mchuk-pro-pensiyi-vijs-kovosluzhbovtsyam/

Коментарі