Богдан Яременко: Конфлікт «в та навколо України»

Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Ця диявольська у своїй підступній маніпулятивності фраза досі є одним з найбільш поширених способів, в який міжнародні організації, і передовсім ОБСЄ, описують розв’язану Росією війну проти України.


Цей ідіотичний фразеологічний виверт є наслідком начисто програної Україною кампанії за Крим.


У 2014 році іноземні дипломати та оглядачі, накачані російською пропагандою про те, що «Крим – це перлина в короні Російської імперії», що «Крим – це споконвічна російська земля», що «Крим був по-волюнтаристськи незаконно переданий Хрущовим в п’яному угарі зі складу Росії до складу України», а тому зовсім неочевидно, чи мав у 2014 році він належати Україні, і чи хотіло населення півострова залишатися громадянами України, реагуючи на спроби України привернути увагу до спершу підривної діяльності РФ, а далі окупації та анексії, не без допомоги російської дипломатії вигадали цю «політкоректну» дефініцію – конфлікт в Україні.


Між іншим, повертаючись ще на секунду до теми ідеологічно-пропагандистської підготовки Росії до анексії Криму, потрібно наголосити, що у нас навіть зараз серед здавалось би достатньо грамотних людей бракує розуміння того, чим, наприклад, загрожує територіальній цілісності України «вдячність засновниці Одеси» – пам’ятник цариці Катерині. Ну, а якщо ви прислухаєтесь до екскурсоводів в центрі Києва, Харкова чи тієї ж Одеси, то з жахом з’ясуєте, що переважна більшість з них і далі «взахпьоб» і з придихом прославляють російську імперію, не маючи навіть базового розуміння чи знання про власне українську або «доросійську» історію міст, регіонів і т.п.


Але, повертаючись до «наших баранів» з конфліктом в та навколо України, варто зазначити, що з одного боку українська дипломатія з 2014 року і донині не була повністю озброєна для протидії подібним підходам. Політико-правовий дискурс антитерористичної кампанії , а не війни, фактично підігрує прихильникам теорії «конфлікту в Україні».


Проте та сама справедливість примушує визнати, що мені, наприклад, далеко не один раз доводилось викликати «погляди невдячності» організаторів різних міжнародних заходів, вступаючи в суперечки і наполягаючи на неприйнятності визначення «конфлікт в та навколо України». При цьому, як правило, доводилось це робити за мовчазної присутності українських дипломатів, яких, здавалось, все влаштовує.


Максимум українських можливостей дозволили впродовж 2014 року відкоригувати фразу про «конфлікт в Україні» на «конфлікт в та навколо України». Це так світова дипломатія, яка ніколи не відмовлялась від бажання діалогу з Росією, ніби визнавала, що проблема не лише в Україні, але не наважувалась називати причину проблем.


З часом, в кількох випадках, переважно в ЄС (Європарламенті) та в Раді Європі, завдяки нашим друзям з Литви та Польщі, а останнім часом і стараннями самих українських дипломатів, нам вдалось вийти на цілком коректні формулювання. Але, на жаль, для ОБСЄ та ООН події в Україні здебільшого так і залишилися «конфліктом в на навколо України».


Цьому, серед іншого, сприяє і той факт, що для мови міжнародних документів характерна прив’язка до фразеології усіх попередніх рішень. Тому, один раз поступившись у питанні формулювань (ну, скажімо, в рамках логіки «не зробимо цього – не матимемо ніякого рішення взагалі») у подальшому змінити мову документів стає щоразу важче.


Тому можна зрозуміти делегацію послів ОБСЄ у Відні, які збираються невдовзі відвідати нашу країну і формулює мету поїздки у відповідності до документів та рішень організації.


Чого не можна зрозуміти – так це прес-служби вітчизняного дипломатичного відомства, яке теж вважає, що посли їдуть «з метою ознайомлення із станом врегулювання конфлікту в та навколо України».


Враховуючи анонсовані зустрічі цієї групи послів з керівництвом України так і хочеться з’язвити на адресу українських дипломатів: це часом не про конфлікт між Порошенком і Гройсманом йдеться?


І як можна в одному прес-релізі чи виступі говорити про те, що Україна воює, а в іншому – про «конфлікт в та навколо України»?


 Джерело: Bohdan Yaremenko#Дипломатія, #Крим, #МЗСУкраїни, #РФ
Анна Захарова
Інформаційний Акцент https://www.infa.ua/bogdan-yaremenko-konflikt-v-ta-navkolo-ukrayiny/

Коментарі