Українській Конституції виповнився 21 рік

З нагоди свята 28 червня є вихідним днем

Сьогодні Україна відзначає 21-шу річницю ухвалення Конституції, першу редакцію якої затвердили 28 червня 1996 року. Цікаво, що це свято є єдиним державним, що закріплене в самому Основному законі. Самі ж українці здебільшого знають про нього через те, що цей день є офіційним вихідним.


Конституційний процес у стінах Верховної Ради розпочався 20 березня 1996-го, коли на спеціальному засіданні парламенту розглядали проект Основного закону. 2 квітня цей документ включили до порядку денного засідання Ради і після двох місяців доопрацювання 4 червня ухвалили в першому читанні.


Під час доопрацювання до другого читання було враховано близько 6 тисяч поправок до цього документа, однак 26 червня парламентський процес ухвлення Основного закону опинився під загрозою: президент Леонід Кучма видав указ про проведення 25 вересня всеукраїнського референдуму для ухвалення Конституції.


У свою чергу, парламент 27 червня вирішив розглядати проект Основного закону на одному засіданні без перерв. Внаслідок бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи Раді вдалося узгодити всі положення документа. О 9:18 28 червня 315 голосами «за» Конституцію ухвалили.


Однак, менш ніж через 10 років політики взялися переписувати Основний закон – і знову навколо цього процесу розгорнулися неабиякі баталії. Процес змін був ініційований ще в 2003 році, проте в активну фазу перейшов у другій половині 2004 року і був тісно пов’язаний з подіями, що супроводжували вибори Президента, згодом відомими як Помаранчева революція.


Власне, внесення змін до Конституції в грудні 2004 року з ослабленням влади Президента і переходом до парламентсько-президентської форми правління стало тією умовою, за якої Кучма погодився на проведення повторного 2-го туру виборів глави держави.


За підсумками повторного голосування президентом став Віктор Ющенко, однак внаслідок ухвалених змін з 1 січня 2006 року його повноваження були істотно скорочені, що стало одним із джерел його тривалих конфліктів з прем’єр-міністрами, зокрема, з Юлією Тимошенко.


Ющенко намагався запустити новий процес внесення змін до Конституції, але його плани так і залишилися нереалізованими.


Обраний у 2010 році президентом Віктор Янукович також намагався переписати Основний закон, але обрав вельми сумнівний шлях: замість тривалого конституційного процесу рішенням Конституційного Суду від 1 жовтня 2010 року були визнані неконституційними зміни, ухвалені в грудні 2004 року. Таким чином, повернули дію Конституції в редакції 1996 року.


Однак правомочність такого рішення КС неодноразово ставилася під сумнів, і в лютому 2014 року під тиском Євромайдану, вітчизняних та іноземних політиків Янукович погодився на відновлення дії редакції Конституції 2004 року. 21 лютого Рада проголосувала за відповідне рішення.


Янукович був відсторонений від влади, втік з країни, а в Україні пройшли позачергові вибори президента. І 26 червня вже новий президент Петро Порошенко вніс в Раду свій проект конституційних змін, який передбачав ліквідацію місцевих адміністрацій, перерозподіл частини повноважень між парламентом і президентом, а також низку інших нововведень.


Однак в парламенті цей документ так і не знайшов підтримки, і був відкликаний з припиненням повноважень Ради 7-го скликання.


З січня 2015 року розпочався новий етап у спробах змінити Основний закон.


У січні 2016 року був ухвалений і набув чинності закон України №948-VIII «Про внесення змін до статті 149 Регламенту Верховної Ради України», який уточнює порядок ухвлення в цілому змін до Конституції. Рада ухвалила новий закон про судоустрій і статус суддів. Також парламент ухвалив зміни до Конституції в частині правосуддя.
Анна Захарова
Інформаційний Акцент https://www.infa.ua/ukrayins-kij-konsty-tutsiyi-vy-povny-vsya-21-rik/

Коментарі