Андрій Новак: Держстат «малює» показники середньої зарплати спеціально для Кабміну

Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Невідомо, як тепер виводить показник середньої зарплати Держстат. Навіть та зарплата, яку вказують – 6550 гривень, є радше рідкістю, аніж масовим явищем. Щоб мати в середньому 6500 гривень, як мінімум третина працівників в країні повинна отримувати 10 тисяч гривень. А така зарплата зустічається дуже рідко, її отримують фахівці, які працюють на високооплачуваних посадах у найзаможніших містах-мільйонниках. Усі інші отримують набагато менше ніж 6 тисяч гривень, дуже велика кількість людей має мінімальну зарплату – 3200 гривень. Важко уявити, звідки наша статистика бере такі цифри. Ймовірно, це звичайні маніпуляції. Хтось чи в самому Держстаті, чи за вказівкою з Кабміну знайшов статистичний метод, як вийти на такий показник середньої зарплати. Для чого? Щоб продемонструвати, як «добре» уряд працює.


Урядовці кажуть, що наші заробітки до кінця року підвищаться ще на 10%. При рості ВВП менш як 2% цього досягнути можна тільки за рахунок інфляційного ефекту. Але ми вже таке проходили на початку 1990-х років, коли всі номінально були мільйонерами, а купівельна спроможність тих сотень-тисяч карбованців була дуже низькою. Тому краще, щоб Держстат виводив показники реальної середньої зарплати, тобто співвідношення номінальної зарплати до інфляції. Хоч показник інфляції у нас також дуже маніпулятивний. Тому треба критично ставитися до даних статистики, бо більшість з них не відповідає дійсності, особливо щодо таких показників, як зарплата, інфляція, безробіття. Економіка не працює, то про яке зростання зарплат може бути мова? Тим паче, що сам Кабмін нещодавно погіршив показник зростання ВВП з 3% до 1,8%, інфляції – з 8% до 11%, безробіття – з 9 до 11% на цей рік. Усі показники погіршуються, а Кабмін хоче, щоб зарплата зросла чи не на чверть за рік. При 1,8% росту ВВП таке підвищення заробітків можливе лише, якщо зростатиме інфляція.


Детінізації зарплат, на жаль, не відбулося. Навпаки. Через підвищення мінімальної зарплати, до якого примусили підприємців, трудові відносини ще більше тінізуються. Роботодавці переводять працівників на 0,5 – 0,75 ставки, при цьому реально вони працюють повний робочий день.


Джерело: Андрій Новак#Інфляція, #Безробіття, #Держстат, #ЗаробітнаПлата, #Кабмін
Анна Захарова
Інформаційний Акцент https://www.infa.ua/andrij-novak-derzhstat-malyuye-pokazny-ky-seredn-oyi-zarplaty-spetsial-no-dlya-kabminu/

Коментарі