В Україні з 28 вересня набуває чинності закон про освіту

Документ опублікували у виданні Верховної Ради «Голос України» 27 вересня

Cьогодні, 28 вересня, набуває чинності закон «Про освіту», який спричинив хвилю протестів з боку Угорщини та Румунії. Документ опублікували у виданні Верховної Ради «Голос України» 27 вересня.


Згідно із закономом, він набуває чинності з дня, наступного за днем його публікування, крім статей 38 та абзацу третього частини другої ст.59, абзаців першого і третього частини другої ст. 61, які набирають чинності з 1 січня 2018 року; частини п’ятої ст.61 та частини десятої ст. 78 цього закону, а також частини третьої ст.43 закону «Про загальну середню освіту» (у редакції цього закону), які набирають чинності 1 січня 2019 року; абзацу другого підпункту 5 пункту 4 розділу «Прикінцеві та перехідні положення», який набуває чинності з 1 січня 2030 року.


Закон передбачає перехідний період для дітей, які вступили на навчання до 1 вересня 2018 року і зараз навчаються мовами нацменшин, до 1 вересня 2020 року. З 1 вересня наступного року дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою відповідної національної меншини, при цьому паралельно вивчаючи державну.


З 5 класу діти національних меншин будуть починати вчитися державною мовою, а мову нацменшин вивчатимуть як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини належить до мов Європейського Союзу, можливо викладання також нею однієї чи декількох дисциплін.


Нагадаємо, 25 вересня президент Петро Порошенко підписав закон «Про освіту», що його ухвалила Верховна Рада 5 вересня 2017 року.


Водночас офіційні органи низки країн, які мають велику діаспору в Україні, висловили протест з приводу ухвалення цього закону. Зокрема, глави МЗС Болгарії, Угорщини, Греції та Румунії підписали листа на адресу глави зовнішньополітичного відомства України Павла Клімкіна, в якому висловили своє невдоволення через реформу освіти в Україні.


19 вересня угорський парламент схвалив резолюцію із засудженням українського закону про освіту. Наголошується, що український документ грубо порушує права угорців на Закарпатті.


20 вересня румунський парламент ухвалив декларацію, в якій висловив надію на дотримання європейських стандартів у захисті прав нацменшин, які проживають в Україні, після ухвалення Верховною Радою закону «Про освіту».


Раніше угорська влада звернулася до представників ООН, Євросоюзу та ОБСЄ через ухвалену Верховною Радою реформу освіти.  У зверненні наголошується, що ухвалений українським парламентом закон утискуватиме права угорської меншини в країні.


Також Угорщина вирішила призупинити підтримку нашої держави в міжнародних організаціях.#Законпроосвіту, #мованацменшин, #Румунія, #Угорщина
Анна Захарова
Інформаційний Акцент https://www.infa.ua/v-ukrayini-z-28-veresnya-nabuvaye-chy-nnosti-zakon-pro-osvitu/

Коментарі