Незалежний Курдистан стане черговою геополітичною міною – експерт

Референдум в Іракському Курдистані несподіванок не приніс – 93% населення підтримали ідею незалежності курдів. Однак держави-сусіди не поспішають вітати курдське народне волевиявлення. Для видання InfA експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник прокоментував потенційні загрози для регіону від появи тут нової держави.


Юрій Олійник, експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень»

Насамперед експерт зауважив, що офіційний Баґдад засудив сепаратистів, а Верховний суд Іраку раніше визнав референдум нелегітимним. Натомість лідер курдської автономії Махмуд Барзані наголосив, мовляв, курди готові йти на жертви.


Масуд Барзані – президент Іракського Курдистану

«Тобто мирного розділення Іраку, скажімо, за чехословацьким сценарієм, не буде. Питання тільки в тому, наскільки кривавим буде цей процес. Оскільки ополчення місцевих курдів – чи не найбільш боєздатна сила на формальній території Іраку, а нафтоносний район Кіркук під їхнім контролем, то курдів так легко не здолаєш», – прогнозує Олійник.


За його словами, кілька десятків (30-40) мільйонів курдів, що проживають у Туреччині, Іраку та Сирії, становлять особливу небезпеку саме для Анкари, яка вже півстоліття бореться з повстанцями на сході країни.«Заяви Ердоґана стали останнім часом надто емоційними і погрозливими. Цей популізм підтримує турецьке населення, однак відштовхує курдів (а Барзані ще нещодавно заявляв про бажання співпрацювати з турками). А оскільки курди тепер – суто американські клієнти, можна побоюватись охолодження відносин Анкари з Вашинґтоном (які потеплішали були після приходу Трампа в Білий дім). А отже, слід побоюватися чергового зближення Анкари з Москвою. А це вже загроза для Києва: нагадаю, у нас, відповідно до міжнародних договорів, усього два стратегічні партнери – США і Туреччина».


Говорячи про Україну, експерт зазначає, що актуальне питання – чи варто визнавати незалежність Іракського Курдистану: Вашинґтон за це подякує, але турки, араби та Іран подивляться вовком. З іншого боку, це не заважає плідно співпрацювати з новопосталим державним утворенням (курди можуть заморозити плани газогонів із Катару до Сирії, на які ставив «Газпром»).


«Сепаратизм крокує планетою, від Курдистану до Каталонії, і слід бути готовими до нових його проявів», – резюмує експерт.#Кіркук, #курди, #Курдистан, #сепаратизм, #США, #Туреччина
Інформаційний Акцент
Інформаційний Акцент https://www.infa.ua/nezalezhny-j-kurdy-stan-stane-chergovoyu-geopolity-chnoyu-minoyu-ekspert/

Коментарі