Олексій Дорошенко: Між Філіппінами та Мексикою, або податок на лимонад

Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

У парламенті з’явилась ініціатива щодо запровадження акцизу на енергетичні напої у розмірі 7 грн за літр. До складу енергетичних напоїв частіше за все входить кофеїн. Якщо обкладати податком або акцизом все, до складу чого входить кофеїн, то потрібно в першу чергу підвищити податки на каву у будь-якому вигляді. В той же час у 2018 році за угодою з ЄС Україна знижує удвічі ставку митного збору на каву, яка надходить до нас з їхнього боку – з 5% до 2,5%.


Акциз – це податок, який запроваджується на згубні звички, які напряму впливають на стан охорони здоров’я, як тютюн та алкоголь, або ці, що забруднюють навколишнє середовище, як паливо.


Які країни мають податок на енергетичні напої у світі? Саудівська Аравія та ОАЕ. У жодній розвинутій країні, такій як США, Канада або країни Європейського Союзу, його немає. Лише одна Угорщина. Але вона одночасно з податком на енергетики запровадила податок на чіпси. Чому б Україні не зробити того ж?


Звідки взялась така ініціатива запровадити новий акциз? ООН рекомендує урядам країн, населення яких страждає від ожиріння, ввести оподаткування солодких напоїв. Але в Україні, де населення вже упродовж декількох років скорочує споживання усіх без винятку продуктів харчування, це є блюзнірством. Всесвітня організація здоров’я, як підрозділ ООН, пропонує зібрані від податку на лимонад гроші витрачати на охорону здоров’я. В Україні гроші потрапляють в загальний державний бюджет і можуть бути витрачені на ремонт доріг, які до попередження ожиріння та діабету не мають відношення.


Які країни мають податок на лимонад? Мексика, Таїланд та Філіппіни. Україна в цій компанії буде виглядати органічно.


Стимулювати здоровий образ життя та споживання можливо не лише тільки через заборони, але й через доступність корисних для здоров’я напоїв та продуктів. Більшість з них вже давно не є такими для пересічних громадян.


Хочу підкреслити, що Україна визначила для себе напрямок руху. І цей рух не у напрямку Філіппін чи Мексики, а у напрямку розвинутих демократичних країн Європейського союзу. І питання не в енергетиках, а в здоровому глузді, якій повинен бути при формуванні концепції розвитку законодавчого поля. Воно повинно мати системний характер, а не мати на меті лише наповнення бюджету.


Джерело: Олексій Дорошенко #акциз, #ВерховнаРада, #енергетичнінапої, #податок, #США
Анна Захарова
Інформаційний Акцент https://www.infa.ua/oleksij-doroshenko-mizh-filippinamy-ta-meksy-koyu-abo-podatok-na-ly-monad/

Коментарі