Влада створює резервацію для хворих і немічних українців – економіст

Володимир Лановий розкритикував ухвалені закони щодо пенсійних, медичних, бюджетних змін

Українська влада фактично створює резервацію для  хворих та немічних  людей, прирікаючи їх на злидні й смерть, про що свідчать ухвалені парламентом закони щодо пенсійних, медичних, бюджетних змін. Таку думку висловив український економіст і політик Володимир Лановий у своєму блозі на Цензор. НЕТ.


Зокрема, він розкритикував запропонований владою варіант збільшення надходжень до солідарного пенсійного фонду. За словами Ланового, він «вибудовується на кістках престарілих людей, бо забороняє пенсії тим, хто не напрацював певний стаж».


«Цей варіант дозволяє збільшити пенсійні виплати лише тим, хто напрацював більший трудовий стаж. А що робити тим, хто вже на пенсії і не може повернутися у минуле, аби напрацювати ще десяток років? Їх ви просто викреслюєте з сьогоднішнього життя, вони – ізгої на своїй землі», – пише він.


Лановий також нагадує, що лише 3-4% українських пенсіонерів підвищили пенсію на тисячу і більше гривень, водночас споживчі ціни за 3 роки підстрибнули у 2,5-3 рази.


«Тобто середній рівень доходів 13 млн людей, про яких йде мова, знизився за ці роки у 2,5 і більше разів», – наголошує економіст.


Він ставить під сумнів заяви влади про те, що в Україні немає грошей для підвищення пенсій, адже видатки державного бюджету зросли у 2017 році на більш ніж 204 млрд грн. З цього приросту 12 млрд грн додатково направлені на потреби оборони, 10 млрд – додатково на соціальні потреби, 5 млрд – додатково на ремонт і прокладання автодоріг, 1 млрд – на додаткові дотації місцевим бюджетам.


«Уся інша частина приросту видатків (більше 170 млрд грн) направлена на фінансування непродуктивних, другорядних для суспільства потреб (утримання державного апарату, правоохоронних і судових органів, субсидії на оплату послуг ЖКГ, оплату відсотків за державним боргом тощо).  Якби хоча б  п’ята частина приросту цих непродуктивних витрат (34 млрд грн) була направлена до пенсійного фонду, плюс 12 млрд, які вилучені з фонду, то мінімальний рівень пенсій можна було б підняти у 2017 році ще на 300-320 грн (22-23 %), а середній  рівень – на 290-300 грн (або 16-17%)», – наголошує екперт.


Так само Лановий критикує і медичну реформу, яка «не збільшує, а зменшує кількість і якість послуг та їхню доступність для громадян».


«Олігархам і корупціонерам для власного збагачення потрібні бюджетні гроші, а тому, ви вважаєте, що ці гроші не варто надавати хворим і пенсіонерам. Скорочення тривалості життя людей, до якого приведе така медична реформа, абсолютно вписується у логіку людиноненавистницького ладу», – обурюється він.


Совість нації визначається ставленням суспільства до старих, немічних, хворих людей, наголошує Лановий. Тому необхідно скасувати усі ганебні рішення чинної влади, вважає він.


Лановий запропонував   свій варіант виведення пенсійної  системи  з  глибокої  кризи:


а) паралельно до солідарної пенсійної системи започаткувати функціонування державного накопичувального пенсійного фонду, який має зобов’язати усіх працюючих громадян  (незалежно від віку) відраховувати певний  процент від заробітної плати та інших трудових доходів до цього фонду. Гарантування державою збереження реальної вартості накопичуваних сум буде забезпечуватися завдяки «прив’язці» останніх до змін валютного курсу гривні;


б) перехід до багаторівнових ставок оподаткування індивідуальних доходів за прогресивною шкалою (наприклад, від 0 до 20%). Така диференціація ставок податків із заробітної плати та інших індивідуальних доходів громадян, що пропонується,  дозволить мінімізувати оподаткування найбідніших громадян, що дасть можливість останнім частину своїх доходів відкладати на накопичувальні пенсійні рахунки. При цьому податковий тягар буде перекладений на плечі найбагатших;


в) встановити нові сталі джерела надходжень до державного солідарного пенсійного фонду, які суттєво поповнять його ресурси. Зокрема, доцільно акумулювати у фонді частину рентних доходів, які, за визначенням, мають належати усій нації: а)частину  доходів з експорту рослинницької сільськогосподарської сировини (зерна, рапсу, кукурудзи, соняшника); б)частину доходів з експорту сировинних енергоресурсів (нафти, газу, нафтопродуктів, вугілля, електроенергії); в) частину доходів з експорту залізної та інших металевих руд. Ставки таких відрахувань до пенсійного фонду можуть бути встановлені як половина (або інша частина, наприклад, четвертина) суми сплаченого ПДВ, яка повертається суб’єктам господарювання, що здйснюють експорт відповідних товарів.


г) конкретні  ставки пенсій із солідарного фонду можна буде встановлювати у певних межах відносно середнього їх рівня незалежно від зарплати, яку отримували люди перед виходом на пенсію. Адже більш високі зарплати дадуть людям вищі індивідуальні пенсійні накопичення на рахунках відповідного фонду. При цьому треба буде звузити перевищення так званих спеціальних пенсій від середнього рівня, зокрема, треба внормувати виплати суддям та деяким іншим привілейованим категоріям, які можуть перевищувати середні ставки не більше ніж у 3-4 рази;


д) рівень пенсій, що виплачуються за рахунок державної солідарної системи, повинен корелювати з рівнями заробітної плати у країні. Наразі, після 4 років замороження рівня пенсій, їхнє підвищення має бути більш динамічним, оскільки ріст мінімальної зарплати у 2017 році (у 2 рази) привів до необґрунтованого відриву останньої. Так, у наступному 2018 році ми маємо підняти мінімальну пенсію на 50-60%, а середній їх рівень – на 30-35%. Викладені пропозиції дадуть ресурси для такого підвищення.


е) зрозуміло, що повне вирішення проблем пенсійного забезпечення можливе при суттєвому зростанні національного виробництва, як мінімум, на 10-12 % в рік. А для цього необхідно здійснити цілісний план реформ;


є) трансформація податково-пенсійної системи дозволить паралельно запровадити страхову медицину, фонди якої будуть утворюватися з трьох джерел: державного бюджету, відрахувань роботодавців ( у відсотках до фондів зарплати) і власних внесків працюючих. Скасування ненормальних тарифів за житлово-комунальні послуги і зниження їх, мінімум, у 3 рази вивільнить гроші, які можна буде хоча б частково направити на виплату медичних субсидій хронічно хворим громадянам та інвалідам для купівлі ними необхідних ліків та інших медичних засобів.#ВолодимирЛановий, #медичнареформа, #пенсійнареформа
Анна Захарова
Інформаційний Акцент https://www.infa.ua/vlada-stvoryuye-rezervatsiyu-dlya-hvory-h-i-nemichny-h-ukrayintsiv-ekonomist/

Коментарі