Олексій Дорошенко: Чому збільшується тіновий ринок алкоголю та сигарет

Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

З початку року алкогольні та тютюнові вироби подорожчали від 2% до 20%. Оскільки інфляція за цей період становила 3,5%, то все, окрім горілки, зростало швидше за рівень інфляції. До речі, із початку року середня зарплата українця зросла на 4,5%. У грудні 2017 року вона становила 8777 грн, тоді як у липні 2018 – 9170 грн. Покупки в серпні ми робили за те, що заробили у липні.


Лідером подорожчання є пачка сигарет із фільтром медіум-класу, яка додала в ціні 20%, або 5,2 грн, і коштує в середньому по країні 31,5 грн. На 17% подорожчала пачка сигарет із фільтром вітчизняних марок і пачка сигарет без фільтру, відповідно на 4грн і 3,3 грн, і середньостатистична ціна яких становить 27,5 грн і 23,6 грн. Пачка сигарет із фільтром преміум-класу зросла в ціні на 16%, або на 5,2 грн, і її вартість складає 37,3 грн. Усі сигарети рахуються за 20 штук у пачці.


Від алкоголю перейдемо до іншої згубної звички. Пляшка вітчизняного пива 0,5 л подорожчала на 9%, або на 1,2 грн, і коштує 14,9 грн. Пляшка столового вітчизняного вина 0,75 л зросла в ціні на 4%, або на 2,4 грн, і її середньостатистична ціна складає 60,7 грн. Пляшка горілки 0,5 л додала 2%, або 1,2 грн, та її вартість становить 82,4 грн.


Експерти Асоціації також підрахували скільки одиниць товару ми могли придбати за середньостатистичну зарплату на початок року і наприкінці літа. У серпні цього року, за даними офіційної статистики, українець міг собі дозволити купити за середньостатистичну зарплату 111 пляшок горілки 0,5 л, тобто на три пляшки більше ніж на початку року. Також на кінець серпня цього року українець міг придбати 151 пляшку вітчизняного вина 0,75 л, або на одну пляшку більше. На цьому приємне закінчується. Наприкінці літа ми могли купити на середню зарплату 615 пляшок пива ємкістю 0,5 л, або на 30 пляшок менше, ніж на початок січня.


Також за 8 місяців цього року знизилась купівельна спроможність порахована в сигаретах. У серпні ми могли придбати 389 пачок сигарет без фільтру, що на 43 пачки менше, ніж на початку 2018-го року. Тоді ж можна було купити 291 пачку сигарет із фільтром медіум класу, тобто на 43 пачки менше. У серпні можна було отоваритись 333 пачками сигарет вітчизняних марок, або на 40 пачок менше. 246 пачок сигарет преміум-класу мала можливість придбати людина, яка отримує середню зарплату в Україні, наприкінці останнього літнього місяця, що дорівнює мінус 27 пачкам порівняно з початком року.


Статистика свідчить про те, що спроможність українців купити алкоголь та сигарети падає. І наступним кроком буде збільшення тіньового ринку та зменшення надходжень до бюджету у вигляді акцизів. У жовтні нас очікує чергове підняття акцизів на алкоголь на 13%, яке не буде компенсовано збільшенням доходів громадян. А з 1 січня 2019 року, під ялинку, отримаємо новорічне підняття акцизів на 5% на алкоголь і значно більше на сигарети, що більше затягне вузол проблем кожного. Така сумна математика нас чекає не тільки по згубних звичках, але й по нашій звичці їсти. Можливо від неї також слід відмовитись?


Джерело: Олексій Дорошенко #алкоголь, #сигарети, #тіновийринок
Анна Захарова
Інформаційний Акцент https://www.infa.ua/oleksij-doroshenko-chomu-zbilshuietsia-tinovyj-rynok-alkoholiu-ta-syharet/

Коментарі